top of page
Dr. Timár Tünde

Mi a különbség?

Élettársak és házastársak - Mi a különbség?


Az egyik leggyakoribb kérdés, amivel mostanában munkám során találkozom az az, hogy mi a különbség az élettársak és a házastársak között.


Gyakori TÉVHIT, hogy bizonyos idő elteltével ugyanolyan jogkövetkezményei vannak egy élettársi kapcsolatból származó pl. közös vagyonnak, mint a házastársaknál. 


Most sorra veszem, hogy mik a legfontosabb különbségek.


Mielőtt azonban rátérnénk ezekre a pontokra, fontosnak tartom, hogy tisztázzam: 




Mit jelent pontosan az élettársi kapcsolat? 


A Polgári Törvénykönyv ezt a típusú kapcsolatot egész pontosan nevesíti: 


“Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata.”


Az élettársi kapcsolat az életközösség létesítésével jön létre és akkor szűnik meg, ha az élettársak egymással házasságot kötnek, vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot létesítenek, vagy véget ér az életközösségük. 

Itt fontos még, hogy ez az életközösség közös háztartást, érzelmi- és gazdasági közösséget jelent. 



Ezek voltak a száraz tények, most nézzük a gyakorlatot!



Öröklés - igen vagy nem?


A házassággal ellentétben az élettárs egyáltalán nem örököl, hiába élt együtt a pár akár évtizedekig.


Az esetek többségében ez akkor merül fel, amikor az egyik fél elhunyt. Az elhunyt gyermekei ilyenkor sok esetben jelzik az élettársnak, hogy az ingatlant amiben lakik ők fogják örökölni, így neki mennie kell. 


Hacsak a pár nem volt annyira tudatos és előrelátó, hogy végrendeletet készített, amiben az élettárs nevesítve van, úgy nem igazán lehet mit tenni. 

Az élettárs ebben a helyzetben egyedül akkor tud bármit tenni, ha van valamilyen közösen felújított vagy vásárolt dolog az ingatlanban. És ebben az esetben is csak külön perben tudja érvényesíteni a követelését az örökösökkel szemben.


Az élettársak önálló vagyonszerzők


Jó, de mit jelent ez a gyakorlatban?

Amit az egyik élettárs megkeres, az az ő külön vagyonának számít, és a másik élettárs esetleges tartozásai sem terhelik őt.


Amikor vagyonmegosztásra kerül a sor, akkor azt kell nézni, hogy ki milyen arányban működött közre a vagyonszerzésnél. 


Abban az esetben ha az egyik fél pl. otthon volt a gyermekkel és a háztartási munkát végezte, gondoskodott a gyermekről, stb… akkor a háztartási munkát is elismeri és egyfajta beszámítási igénye keletkezik ennek a félnek. 


A közös vagyont ebben az esetben tehát nem 50-50 százalékban kell nézni, hanem a közös háztartáshoz való mindennemű hozzájárulás mértékét kell megállapítani. 



Az élettársi kapcsolat bizonyítása


Milyen esetben lehet erre szükség? 

Legtöbb esetben vagyonmegosztási vita, vagyonjogi per, vagy apaság megállapítása iránti per során kerülhetsz ilyen helyzetbe. 


De hogyan is bizonyítható az élettársi kapcsolat?

A közös lakásban való együttélést, az érzelmi közösséget és a gazdasági közösséget kell bizonyítani.


A közös lakásban való együttélésnél nem elég az, hogy ugyanaz a cím szerepel a lakcímkártyákon. Itt az a fontos, hogy a pár tanúkkal tudja bizonyítani, hogy valóban együtt éltek egy közös lakásban. Tanú bárki lehet. 


Az érzelmi közösség bizonyítása szokott a legkevesebb problémát okozni. Itt is tanúkkal lehet bizonyítani, hogy a felek harmadik személyek előtt felvállalták a kapcsolatukat, pl. ünnepeken, családi eseményeken egy párként jelentek meg. 


A legtöbb nehézséget az szokta okozni, hogy a gazdasági közösség fennállását kell bizonyítani. Ez azért nehéz, mert az élettársak között nagyon gyakori, hogy külön kasszán vannak.

Azt kell tudni bizonyítani, hogy volt egy közös gazdasági cél, amihez együtt járultak hozzá anyagilag. Ez lehet akár a közös háztartás fenntartása is. 

Sokkal könnyebb dolga van a bizonyító félnek, ha nem csak tanúval tudja a fentieket bizonyítani, hanem rendelkezésére állnak szerződések, bankszámlakivonatok, bármilyen írásos bizonyíték. 



Mi a helyzet a bejegyzett élettársi kapcsolattal?


A köztudatban úgy van elterjedve, hogy azonos neműek és külön nemű párok is létesíthetnek bejegyzett élettársi kapcsolatot. Megint egy TÉVHIT.

Kizárólag azonos nemű pároknak van erre lehetőségük. 

Anyakönyvvezető előtt történik, hasonlóan a házassághoz. Itt a felek örökölnek egymás után, mint a házasok. Ha “válnak”, akkor ugyanúgy kell osztozkodni a közösen szerzett vagyonon, mint házasság esetén, illetve ugyanazokra az adó- és szociális kedvezményekre jogosultak. 



Tippek, hogy könnyebb legyen az életetek élettársakként


A legfontosabb, hogy ha valami miatt nem szeretnétek házasságot kötni, akkor is legyetek tudatosak és előrelátók. 


Van egy olyan nyilvántartás, ami megkönnyíti az élettársi kapcsolat fennállásának bizonyítását. Nagyon ritkán látok ilyet, mert kevesen tudnak róla, pedig szükség esetén nagyon hasznos.

Ha szeretnétek bejegyeztetni az élettársi kapcsolatotokat, akkor ebben közjegyző tud segíteni.  (Megjegyzés: gyakran ezt keverik össze a bejegyzett élettársi kapcsolattal)



Ha hasznosnak találtad ezt a bejegyzést, oszd meg másokkal is, hogy minél több ember hasznos információkhoz jusson!








Comentarios


bottom of page